در انتظار دیدن فیلم Ready Player One اسپیلبرگ

مدتی است که تیزرها و شرح حال فیلم Ready Player One اسپیلبرگ را می‌بینم.

این فیلم قرار بود در همان زمان اکران فیلم جنگ‌های ستاره‌ای پخش شود، اما تصمیم گرفته شد برای پرهیز از تداخل، این دو فیلم با هم اکران نشوند. فیلم اقتباسی است از رمان ارنست کلین که در سال ۲۰۱۱ نوشته شده بود.

داستان فیلم به نظر خیلی جذاب می‌آید:

در سال ۲۰۴۵ بیشتر آدم‌ها، اندوهگین و سرخورده از تباهی دنیای واقعی، بیشتر اوقات خود را در واقعیت مجازی سپری می‌کنند. اسم این برنامه OASIS است.

یک نوجوان یتیم به نام وید واتس در این زمان درمی‌یابد که داخل این برنامه واقعیت مجازی، برنامه‌ای گنجانده شده که در صورت تکمیل و انجام مراحل بازی، برنده، صاحب کل OASIS می‌شود. اما او و دوستانش باید قبل از یک شرکت بزرگ دست بجنبانند و به این موفقیت برسند.

خب داستان کلی فیلم خیلی خوب است، اما من که شخصا سلیقه خاصی دوست دارن و همیشه دوست دارم تخیل و فانتزی یا علمی تخیلی یک معنای ژرف یا حتی فلسفی را القا کند که چندان امیدی ندارم اسپیلبرگ دغدغه چنین کاری را در حد کمال داشته باشد و احتمالا باز هم شاهد انبوه جلوه‌های ویژه و بصری باشیم.

اما در مورد داستان کلی این فیلم چه فکر می‌کنید؟

هیچ فکر کرده‌اید که همان طور که این روزها بیشتر وقت آزاد ما در اینترنت سپری می‌شود، روزی برسد که بیشتر وقت آزاد و حتی زنگی‌مان را در واقعیت مجازی سپری کنیم.

این واقعیت مجازی مسلما می‌تواند دنیای فیزیکی را تحت الشعاع ببرد. چرا که نه؟

در واقعیت مجازی شما می‌توانید دنیاهای دلپذیری را تجربه کنید و از غم زمانه فاصله بگیرید. شما می‌توانید یک گلادیاتور، شاه دنیای کهن، بازیکن بزرگ دنیای فوتبال، هنرمند یا سیاح و فضانورد بشوید و ماجراجویی کنید.

خیلی وقت پیش در سایت یک داستان علمی تخیلی به نام دنیای دلخواه از رابرت شکلی را منتشر کردم که داستان خیلی جذابی بود.

هر کدام از ما آرزوهای پنهانی داریم که به دلایلی مثل غیرممکن بودن یا داشتن زشتی و قبح و مقبول نبودن برای نزدیکان یا جامعه، به مخفی‌ترین زوایایی ذهن، آنها را کوچانده‌ایم.

در رمان علمی تخیلی رابرت شکلی، تصور می‌شود که به یاری مواد، هر کسی را می‌توان به خواب و رؤیاهای واضح دنیای دلخواهش فرستاد و چه چیز بهتر از این مخدر؟

حالا تصور کنید که به یاری واقعیت مجازی بتوانید هر روز چند ساعت در دنیای دلخواه خود باشید. آن هم با وضوح کامل و با امکان تعامل تمام‌عیار.

چه کسی است که در این صورت شکیبایی تحمل دنیای وقاعی را داشته باشید.

و در این صورت شرکت‌هایی که دنیاهای مجازی را می‌سازند، امپراتورهای دنیای آینده خواهند بود!